Taskulambid: Zebralight SC51 ülevaade

Kõik, mis seondub taskulampidega.
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Taskulambid: Zebralight SC51 ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Tee LED-lampide juurde leidsin mõned aastad tagasi, kui otsisin koju võimast taskulampi. Seni olin läbi ajanud tavakauplustes pakutavaga ehk lambi headuse määras laias laastus suurte ümmarguste patareide hulk ja kasutatud pirn (krüproon, halogeen jms).

Alustasn otsimist MagLite valikust kui ükskord internetist lampide kohta infot otsides komistasin taskulambifoorumile, kus räägiti LED lampidest. Esimene emotsioon oli, et tegemist on naljaga. LED seondus minu jaoks võmehoidjatesse topitava täisilmaga ning jutt led-taskulampidest ei mõjunud tõsiseltvõetavana.

Pisikese süvenemise järel oli aga selge, et ümmargused suured patareid on minevik ja LED lamp just see, mida vajan.

LED-lampide eeliseks on see, et nad on tavalampidest oluliselt võimsamad, valgusvoo tugevust saab valida ning enamik lampe on reguleeritud. Kui värskete patareidega tavalmp näitab eredalt ainult alguses ning patareide tühjenedes muutub järjest tuhmimaks, siis reguleeritud LED-lambil kontrollib valgusvoo tugevust elektroonika, hoides seda konstantsena kuniks patareil jaksu jagub.

Otsingud lõppesid toona sellega, et ostsin Nitecore D10 R2 lambi, mis kasutas toiteks ühtte AA formaadis patareid/ akut. D10 juures võlus mind eelkõige võimalus valida mistahes võimsus miinimumi ja maksimumi vahel (3-145 luumenit), teised toona turul olnud lambid pakkusid vaid fikseeritud võimsusastmeid.


Valimine

Aga see selleks. Viimaste kuude jooksul vahepealseid arenguid uurides leidsin, et tahan natuke rohkem kui D10 pakub, kuna uuemad led-lambid pakkusid nii suuremaid võimsusi kui ka pikemat põlemisaega.

Loomulik valik oleks olnud D10 järglane ehk Nitecore D11.2. Samas näitas tagasiside kasutajatelt, et D11.2 kvaliteet on kõikuv ning kuna lamp oleks tulnud tellida, siis ei tahtnud ma riskida õnnetu eksemplari saamisega. Mõningase uurimise järel jäi sõelale Zebralight SC51.

SC51 kohta negatiivne tagasiside foorumites praktiliselt puudus: omanikud olid rahul ja mudelist loobujad tõid põhjuseks maitse-eelistused disaini osas, mitte tehnilise kvaliteedi. Sarnaselt D10-le kasutab ka SC51 toitena AA formaadis patareisid/ akusid.

Vahemärkusena olgu öeldud, et minu eelistus ja soovitus on LED-lampide puhul valida AA formaat. AA jääb küll CR123 formaati kasutavatele lampidele mõõtudelt ja võimsuselt alla, kuid see-eest on AA patareid suhteliselt odavad, akude valik lai ja neid saab igalt poolt üle maailma. Nähtud küll lambiomanikke, kes suure hurraaga ostsid LED-lambi ja alles hiljem avastasid, et patarei maksab ~4 eurot tükk (CR123) ja akusid müüb mõni üksik pood ja sedagi tellimisel.


Tellimine

Mõeldud-tehtud ja nii saigi jaanuari alguses tellimus sisse antud. Tellimiskohaks valisin Zebralight ametliku lehe, kuna sealne hind tuli isegi koos impordiga kaasnevate maksudega odavam kui Euroopa veebipoodides, samuti pakkus Zebralight tasuta transporti.

Tasuta transpordi juures oli muidugi konks ka, nimelt tarneaeg, mis Zebralight sõnul võis jääda vahemikku 2-6 nädalat. Eeldades, et euroopa jääb siiski tsiviliseeritud kanti, siis lootsin lambi kohale jõudmist 2-3 nädalaga.

Tegelikkus oli aga kurvem ning postimees poetas teate saabunud paki kohta postkasti viis ja pool nädalat peale tellimuse esitamist.


Pakend

SC51 saabus ülitagasihoidlikkus pappkarbis...

Pilt

...milles sisaldus lamp koos taskuklambriga, peapael, tagavara rõngastihendid ning kasutusjuhend koos ostu eest tänava ja lambi võimsuse eest hoiatava lehekesega.

Pilt

Pildid tootja kodulehel jätavad SC51-st natuke plastise mulje, kuid lampi kätte võttes hajub see kiiresti.

Pilt

Alumiiniumkorpuses lambi koostekvaliteet oli igati korralik, mingeid vigu või viimistlusdefekte ma ei märganud.

Pilt

LED ise on kenasti tsentreeritud.

Pilt

Mõneti ebatraditsiooniliselt asub SC51 opereerimiseks vajalik nupp lambi esiosa küljel.

Pilt

Lisatud taskuklamber on külge pandud juba tehases ning soliidne ent üsna jäik.

Pilt

Kuna lambi kere on valdavalt sile ja peale jahutusribide ninas ja kergete soonte tagumisel korgil muuu rihveldus puudub, siis on klambrist abi ka parema haarde tagamisel.


Peapael

Meeldiva nüansina annab Zebralight lambiga kaasa peapaela, mis võimaldab SC51-te kasutada ka pealambina. Kuigi esmaplgul võib see tunduda tarbetu lisana, siis omast kogemusest võin öelda, et nt D10 leidis mul viimasel ajal kasutuse rohkem pea- kui taskulambina.

Küll tuleb arvestada, et taskuklambriga lambi peapaela külge kinnitamine on paras pusimine. Tehtav, aga mõistlikum oleks enne paigaldamist klamber eemaldada.


Kasutajaliides

Nitecore D10 kasutajaliides oli lihtne. Nupust sisse, nupust välja. Topeltvajutus põlemise ajal seadis lambi miinimumi peale, topeltvajutus koos nupu allhoidmisega maksimumile. Lambi põlemise ajal nuppu all hoides hakkas lamp valgusvoo tugevust muutma võimaldades valida endale meelepärane taseme miinimumi ja maksimumi vahel.

SC51-l on valgusvoo tugevuse tasemed fikseeritud. Kokku on kolm peamist taset: madal, keksmine ja kõrge, mis omakorda jagunevad veel kaheks alamtasemeks. Kõrgeimal tasemel on teine alamtase omakorda täiendavalt programeeritav.

Tasemete kirledus on järgmine:
  • Kõrge: 200 Lm (0,9 h) või 100 Lm (2,4 h) / 140 Lm (1,7 h) / 4Hz strobo (valguse vilkumine).
    Keskmine: 30 Lm (10,5 h) või 8 Lm (26 h)
    Madal: 2,5 Lm (3 päeva) või 0,2 Lm (16 päeva)
Märkimist väärib, et valgusvoo numbrid on mõõdetud lambi otsast (OTF - out the front), mitte ledi juurest, mis teeb SC51-st näitude järgi ühe võimsaima AA lambi turul. Tehas on mõõtmised teinud Sanyo 2000mAh Eneloop AA akudega, mis on müügil ka Eestis.

Olgu öeldud, et LED lampide ostmisel/ võrdlemisel peab alati kontrollima, kuidas luumeneid mõõdetud on, kuna ledi juurest mõõtmine annab 20-30% suurema tulemuse kui lambi otsast mõõtmine.
.
Tasemed 200, 140, 30, 8 ja 2.5 luumenit on saadud voolu reguleerimisega. Tasemed 100 ja 0,2 luumenit aga „vilgutades“ (PWM - pulse-width modulation). Kuna vilkumise sagedus on piisavalt suur, siis üldjuhul seda palja silmaga ei näe, kuid teatud tingimustel võib seda siiski märgata (nt vihmaga).

Kasutajaliides ise on küllaltki lihtne kui oled sellega harjunud. Väljalülitatud asendist:
  • - lühike vajutus paneb lambi põlema kõrgel tasemel;
    - pikem vajutus (>0,6 sek) madalaimal;
    - topeltvajutus keskmisel.
Nuppu all hoides hakkab lamp aga tasmeid madal-keskmine-kõrge järjest vahetama.

Alamtasmetele pääseb ligi topelvajutusega. Nt kui soovid keskmise taseme teist astet, siis pane lamp põlema keskmisel tasemel ja tee põlemise ajal topeltvajutus. Endise taseme tagasisaamiseks tuleb taas topeltklikk teha. Seejuures jätab lamp valiku meelde ning järgmine kord madal-keskmine-kõrge taset valides põleb just see alamtase, mille enne topeltvajutusega oled valinud.

Kõrgeima taseme varjatud alamtasemetele pääseb ligi kui teha esmalt kuus topeltklõpsu. Seitsmenda topeltvajutusega pakub lamp juba varjatud tasemeid. Ka siin jätab lamp alamtaseme valiku meelde.

Kuigi esmapilgul keeruline, siis harjub kasutajaliidesega ruttu ning seda saab pidada isegi mugavaks. Seda enam, et üldjuhul pidev vajadus alamtasemeid sättida puudub. Samas lampi esimest korda kasutav inimene ei saa tõenäoliselt jupp aega midagi aru.

Märkima peab ka ühte SC51 eripära, milleks on kerge, murdosa sekundit kestev viivitus lambi sisselülitamisel. Tehase sõnul on see normaalne ja kui just ekstra ei uuri, siis ei pane seda tähelegi.


Valgusomadused

Paberil on SC51 oluliselt võimsam kui D10, seega eeldasin, et hüpe saab olema meeletu. Praktiaks tuli aga välja, et vahe oli, aga teistsugune kui ma ootasin.

Pilt

LED-lambid on üldjuhul pisikesed ja pisikesed on ka nende reflektorid. Seega mängib ledi suurus valgusvoo kujunemisel olulist rolli. Just reflektorist ja ledi suurusest sõltub, kas lamp valgustab laialt ja lähialasid või siis kitsamalt, aga kaugemale. Uuemad ledid on võrreldes eelkäijatega suuremad, seetõttu on ka valgusvihk laiem ja nii ongi küllaltki tavaline olukord, kus kasutajad kurdavad, et nende uus ja näitude poolest võimsam lamp ei vlagusta nii kaugele kui nende vana ja lahjem eksemplar.

Pilt

Nii juhtus ka minuga. Kuigi näitudelt võimsam, ei valgustanud ka SC51 praktikas kaugemale kui D10. Isgei vastupidi, D10 kontsentreeritud keskosa tundus kübeke erksam ja kaugemale ulatuv. Küll aga oli SC51 valgusvihk tunduvalt laiem ja erinevalt D10-st ühtlaselt ere pea kogu ulatuses. D10-le omast „tunnelvalgustust“ SC51-ga ei teki.

Pilt

Seega olin sunnitud tõdema, et ma ei leidnud oma vanale lambile asendust, vaid nüüd on mul kaks erineva iseloomuga lampi. Mis mind natukene üllatas oli see, kui vähe need tehaseandmetes toodud luumenid praktikas rolli mängivad. 200 vs 145 erinevus näitamise ulatuse mõttes oli pea olematu. Vahe tuli küll sisse, aga seda valgusvihu laiuses, ereduses ja ühtluses.

Nagu piltidelt näha, siis on D10 (vasakul) valgus valgem kui SC51-l, viimane on natukene pehmema tooniga. Välitingimustes pole see vahe silmaga eristatav isegi kui lambid kõrvuti panna.

Pilt

Pilt

Siinkohal ei tasu arvata, et SC51 jäi D10-le alla või nagu oleksin SC51-s pettunud. Seda mitte, lihtsalt ootused olid suuremad ja uue lambi totaalne domineerimine jäi olemata. Tegemist on loomult erinevate lampidega ning ei maksa unustada ka asjaolu, et SC51 suudab akusid kasutada d10-st märksa efektiivsemalt ja nii on lambi tööaeg tunduvalt pikem.

D10 on läbi aegade üks õnnestunumaid lampe, SC51 on aga tänane rahva lemmik. Kumb lamp minu eelistuseks jääb, eks seda näitab juba aeg.

Kes veel SC51 tellimist kaalub, siis saadaval on veel SC51w (neutral white), mis on soojema valgusega, natuke väiksema võimsusega, kuid see-eest näitab teoorias värve natuke paremini. F (flood) mudelinimes tähistab seda, et lambi klaas on valge matt, mistõttu valgusvihk on võrreldes tavaversiooniga veelgi ühtlasem, seda küll kaugele näitamise arvelt. SC51c tagab aga parimad värvid.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Taskulambid: Zebralight SC51 ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Siin on hea ülevatlik video, milles näidatakse kõrvuti nii SC51 kui ka SC51w. Kasutajaliides on neil sama, ainuke erinevus on värvustemperatuur. Video teises pooles on ka lampide välitest ning võrdluseks tuuakse ka MagLite 4D. 8-)

Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta