Nitecore EA4 ülevaade

Kõik, mis seondub taskulampidega.
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1553
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Nitecore EA4 ülevaade

Postitus Postitas Delta »

2012 aasta lõpus täienes Nitecore Explorer seeria järgmise pereliikmega: EA4. Nagu juba nimestki arvata, kasutab lamp töötamiseks nelja AA formaadis akut/ patareid. Sarnaselt ülejäänud Explorer seeriale pälvis ka EA4 turule tulles rohkelt tähelepanu. Mitte, et 4xAA lahenduses midagi uut oleks, vaid seekord oli turunduslikuks pilgupüüdjaks lambi kompaktne vorm ja maksimumvõimsus.

Pakend ja üldandmed
Sarnaselt ülejäänud seeriaga jõuab EA4 ostjani kenas kollase-mustakirjus karbis.

Pilt

Karbi avamine on lihtne ning sellest leiab kasutusjuhendid eesti ja inglise keeles, garantiikaardi, lambi, vöökoti, randmepaela ning tagavara rõngastihendi.

Pilt

Nagu eelpool mainitud, siis on lamp 4xAA formaadi kohta äärmiselt kompaktne. Võin eksida, aga turule tulles oli EA4 kõige või vähemalt üks kõige kompaktsemaid 4xAA lampe üldse.

Hea koduse võrdluse suurusest saab, kui hoida käes tualettpaberi rulli südamikuks olevat papist toru, EA4 on täpselt samades mõõtmetes.

EA4 võimsused tehaseandmetel on järgmised: turbo 860 lm (1h 45m), kõrge 550 lm (2h), keskmine 300 lm (4h 30m), madal 135 lm (1h) ja madalaim 65 lm (22h). Seejuures tuleb tähele panna, et lamp ei toeta 14500 formaadis toiteallikaid. Kõik tasemed on reguleeritud pingega ning soovitud taseme saavutamiseks „vilgutamist“ (PWM) ei kasutata.

Nagu paljude lampide puhul tavaline, siis kaitseks ülekuumenemise eest kestab turborežiim kolm minutit, pärast mida liigub lamp automaatselt madalamale tasmele. Mulle sattunud eksemplar pidas lubatud turboajast kenasti kinni, ületades seda viie sekundiga.

Üldmulje
Minu käes oleva eksemplari viimistlus ja koostekvaliteet olid eeskujulikud.

Pilt

Ühtegi viga või puudust mu kriitikat otsiv silm ei leidnud. Kena liigutusena oli määritud ka lambi sabaosas asuvad keermed.

Pilt

EA4 reflektor on sile/ poleeritud, mis ühelt poolt hoiab valguskaod madalal ja teisalt loob head eeldused selleks, et lambi valgusvihk ulatub ka kaugemate objektideni.

Pilt

Ootuspäraselt asus LED kenasti keskel.

Pilt

Lambi küljed on suhteliselt siledad, samas tagavad sabapool asuvad kerged väljalõiked selle, et käes on hoida EA4-ja mugav.

Pilt

Kes kardab lambi käestlibisemist, saab alati lisada randmepaela, mille kinnitamiseks on sabakorgile lisatud elegantne ent samas lihtsalt ligipääsetav auguke. EA4 suudab kenasti sabal seista, kuid lambi üldine torujas disain tähendab seda, et veerekindlus jätab soovida.

Pilt

Akude/ patareide lisamiseks tuleb lahti keerata lambi sabaosa. Korpusele trükitud juhendid, mis pidi toiteallikad lampi panna on selged ja üheselt mõistetavad.

Pilt

Sulgemisel tuleb jälgida vaid seda, et kaanel asuvad pulgakesed lähevad korpuses olevatess aukudesse.

Pilt

Patareide pesad on paraja suurusega, vedrud hoiavad neid seal kenasti paigal, mistõttu raputamisel mingit kolinat-loksumist ei kosta.

Pilt

Lisaks lambi juhtimisele on juhtnupu alla peidetud ka indikaatorlamp, mis erinevalt EA/EC/1/2 mudelitest on sinine (mitte punane), väiksema intensiivsusega ja rahulikum, meeldides mulle isiklikult märksa rohkem. Kui punaselt plinkiva tulukesega oli kogu aeg tunne, nagu oleks kapi servale pomm tiksuma pandud ja seetõttu lülitasin selle alati välja, siis sinine ei häiri.

Indikaatori esmaseks funktsiooniks on loomulikult aidata leida lampi pimedas. Selleks vilgub indikaator väljalülitatud lambil korra iga kolme sekundi järel. Nagu ikka, ei mõjuta see vilkumine oluliselt lambi tööaega. Lambi töötamise ajal indikaator ei põle, va turbo kasutamisel.

Indikaatori lisa­funktsiooniks on ka informeerimine patareide-akude seisukorrast. Esimene võimalus selleks avaneb lampi patareisid pannes. Kontakti tekkides hakkab indikaator vilkuma ja toitepinge saamiseks tuleb neid vilkumisi loendada. Nt kui lamp vilgub esmalt viis korda ja pisikese pausi järel kuus korda, siis tähendab see pinget 5,6V. Hiljem saab toitepinget kontrollida lukustusrežiimi minnes või siis lihtsalt korraks kontakti katkemiseni lambi saba lahti-kinni keerates.

Toitepinget järgib lamp ka ise andes indikaatorlambi vilgutamisega kasutajale märku, kui patareide-akude täituvus langeb alla 50%, seda nii põlemise ajal kui ka väljalülitatult. Mida tühejamaks patareid saavad, seda tihedamalt indikaator vilgub.

Kuna esimesel kasutamisel sattus mul laetud akude hulka ka üks pooltühi eksemplar, siis võin kinnitada, et seda pidevat plinkimist on üsna raske ignoreerida. Küll peab arvestama sellega, et pooltühjade patareide-akude korral turbo ei tööta. Nii et kui turbo ja kõrge taseme vahel silmaga märgatav erinevus puudub, siis tähendab see lihtsalt seda, et peagi on käes aeg patareisid vahetada.

Huvitava tähelepanekuna võib välja tuua sellegi, et selle tühja aku leidmiseks kasutasin Nitecore Intellicharger i2 laadiajat, mis annab aku laetusest märku kolmetasemelise led-indikaatoriga. Lisaks laetute hulka sattunud mustale lambale leidis i2, et lisalaadimine kulub ära ka ülejäänud komplekile.

Tulemus? Pistnud i2-st tulnud akud lampi teatas EA4 rõõmsalt nende toitepingeks 5,8V, mis on küllaltki tähelepanuväärne, arvestades seda, et eneloopide nimipinge peaks olema 1,2V ja seega kokku 4,8V. Järgmine päev testriga mõõtes tuligi välja, et ühe aku pinge oligi 1,47V. Mine võta nüüd kinni, kas Nitecore laadija suutis neisse toppida rohkem kui tehas ette näeb või ongi see akude puhul tavaline.

Randmepael ja vöökott
Randmepael on sama, mis teiste E-seeria mudelite juures: must, pehme ja kollaste Nitecore kirjadega.

Pilt

Pilt

Ka vöökoti välimus ja funktsionaalsus on ülejäänud seeriaga sama: klassikaline vööaas, takjakinnitusega avatav ning kolmnurkne plastmassaas koti riputamiseks/ karabiinhaagi kinnitamiseks.

Pilt

Pilt

Küll jättis EA1 kott natukene parema mulje. Kõik oleks justkui sama, aga EA4 kott on paksemast materjalist ja seetõttu pisut „puisema“ olekuga. Taaskord arvan, et lampi ongi mõistlik hoida just kotis, et kaitsta lambi klaasi kriimude eest.

Asi, millele mõtlesin juba EA1 juures, kuid mis EA4-ja puhul on veelgi aktuaalsem, on see, et tootjad võiksid sarnaselt optilistele sihikutele lisada lampidele juba tehases nn ülestõstetavad klaasikaitsed või eemaldatavad tolmukorgid. Märksa julgem oleks lampi tasku panna teades, et mõni sinna ununenud münt või muu vidin sellele liiga ei tee.

Tõsi, samal eesmärgil saab kasutada ka värvifiltreid, kuid need peab eraldi juurde ostma. EA4-le peaks sobima 40mm filter.

Lambi kasutamine
Lambi juhtimiseks on Nitecore sellele lisanud ühe nupu. Jah, kõigest ühe...Ja ehkki esimese hooga võiks karta meeletuid kombinatsioone klikkidest ja vajutamise intervallidest, siis tegelikult seisneb Nitecore kavalus selles, et nupp on kaheastmeline ehk ühe nupu all on peidetud justkui kaks nuppu.

Võrdluseks sobiv analoogia pärineb fotomaailmast, kus kasutatakse samuti kahetoimelisi päästikud: vajutades nupu pooleldi alla toimub kaadri teravustamine, lõpuni vajutades tehakse aga pilt. Samamoodi kahes astmes toimib ka EA4 nupp.

Nupp ise on pehmest kummisest plastist ja kaetud ruudukujulise tekstuuriga ja seetõttu lihtsalt leitav ka käsikaudu.

Pilt

Kinnastes see nii hõlpsalt ei lähe, kuna nupp on korpusega suhteliselt tasa ja ruudustikku läbi kinnaste ei taju.

Pilt

Nagu öeldud on nupp kaheasmteline. Esimeses astmes tuleb nupp vajutada pooleldi alla takistuse ilmnemiseni. Nupu käik on lühike ja väga kerge ning mingit klõpsu seejuures ei käi. Asjaolu, mis võib nõuda pisut harjumist, kuna tunnet, et oled midagi vajutanud ei teki. Seevastu teise astme puhul nuppu lõpuni vajutades kaasneb sellega ka mehhaaniliselt lülitilt tuttav klõps.

Lambi saab põlema mõlemas astmes, kuid ligipääsetavate režiimide valik on mõlema puhul erinev.

Esimeses astmes pääseb ligi neljale põhitasemele ja turbole. Vajutades nuppu pooleldi alla lülitub lamp sisse viimati kasutatud tasemel. Vajutades veel korra, liigub lamp ühe astme reas madalam-madal-keskmine-kõrge. Lambi kustutamiseks tuleb nupp vajutada täielikult alla ning nagu öeldud, jätab lamp viimati kasutatud taseme meelde.

Turbo kasutamiseks tuleb esimeses astmes põleval lambil hoida nuppu mõni hetk pooleldi allavajutatuna. Poolvajutus viib lambi tagasi varem põlenud režiimile. Kui lülitada lamp esimeses astmes turbo ajal välja, siis turbot lamp meelde ei jäta.

Esimese astme puhul saab kasutada ka momentvalgustusrežiimi. Selleks tuleb väljalülitatud lambil hoida lülitit pooleldi allavajutatuna. Lamp süttib viimati kasutusel olnud tasemel. Nupu vabastamisel lamp kustub.

Teises astmes ehk nuppu lõpuni vajutades lülitub lamp alati turborežiimile, järgnev poolvajutus lubab aga valida turbo ja kõrge taseme vahel. Lambi väljalülitamiseks tuleb teha täisvajutus ehk vajutada nupp lõpuni alla

Lisaks on EA4 ka kolm välkuvat režiimi: strobo, sos ja majakas. Nendeni jõudmiseks tuleb lambi põlemise ajal teha topeltklõps nuppu lõpuni alla vajutades. Seda võib teha nii esimeses kui teises astmes ja lamp alustab alati strobost, sõltumata sellest, milline oli viimati kasutatud välkuv režiim.

Järgmisesse valikusse liikumiseks tuleb taas nupp lõpuni alla vajutada ja hoida kuniks vahetus on toimunud. Järjekord on alati sama: strobo-sos-majakas. Poolvajutus viib aga lambi tagasi enne välkuva režiimi valimist põlenud tasemele.

Välkuvate režiimide vahel opereerimine ongi EA4-ja kasutajaliidese kõige kohmakam element, raske oli tajuda valikutevahelist üleminekut ning pahatihti tõi kogemata tehtud poolvajutus lambi tavarežiimile tagasi.

EA4-l on olemas ka lukustusrežiim, mille puhul indikaator ei vilgu, nupp tavavajutusele ei reageeri ja lambi voolutarve on viidud miinimumini. Lambi lukustamiseks tuleb põlemise ajal vajutada nupp lõpuni alla kuniks lamp korra välgatab. Seejärel hakkab indikaator vilkuma andes vilkumiste arvuga edasi akude-patareide jääkpinge. Lukustusest väljatoomiseks tuleb hoida nuppu all seni kuni lamp tööle hakkab. Kui teha seda poolvajutusega, aktiveerub lamp esimesel, kui täisvajutusega, siis teisel tasemel.

Erinevalt EA/EC/1/2 mudelitest EA4-l indikaatorit püsivalt põlema panna ei saa.

Valgusvihk
Kuna EA4 on ainuke minu käsutuses oleva 4xAA lamp, siis valgusvoo võrdlust konkurentidega mul mul seekord pakkuda ei ole. Kuid see eest on esimest korda lisatud pildid välitingimustest.

Sarnaselt EA1-le on ka EA4-ja valgusvihul selgelt eristuv tsenter, mida ääristab kergelt roheka varjundiga ääreala. Keskosa ja äärealad eristuvad vaid lähedalt valgustades, kaugemale näidates sulanduvad need üheks. Ka rohekas varijund on täheldatav ainult lähidistantsidel ja sõltub valgustatavast pinnast. Nt valge seinal või lumel hakkab see hästi silma, samas muru või loodust valgustades, see välja ei paista. Allolevatel piltidel oli lamp seinast umbes 75 cm kaugusel ja liigutud on järjestuses madalaim-madal-keskmine-kõrge-turbo.

Pilt

Kuna animatsiooni tegemiseks kasutatud tarkvara nudis piltide kavliteeti üsna korralikult, siis lisan üksikud pildid spoilerisse.
Spoiler: näita
Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt
Vahepealsest kaamera näppimisest oli kasu ja nii saan seekord näidata ka välitingimustes tehtud pilte. Valgustatav puudesalu asus kaamerast umbes 50 m kaugusel ja ka siin on liigutud madalaimast tasemest kõrgeima ehk turboni. Nagu näha, siis see kogus valgust, mis sellest pisikesest lambist turbo peal tuleb on suht hämmastav :up

Pilt

Siingi leiab üksikud pildid spoilerist.
Spoiler: näita
Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt
Kokkuvõte
Nitecore reklaamib EA4-ja kui kompaktset otsingulampi. Ja kompaktne EA4 kindlasti ka on. Mis otsingutesse puutub, siis Eesti oma Nokiat võib ju sellega otsima minna, kuid eelkõige on EA4 väärt lamp inimesele, kellel on asja toast välja ka pimedal ajal. Lambi mõõtmed lubavad seda suurema vaevata kaasas tassida, samas tagab 4xAA formaat piisavalt valgust pea igaks olukorraks, mis normaalsel kasutmisel Eesti oludes ette võib tulla. Kasutajaliides on suhteliselt lihtne ning lambi saab põlema ka inimene, kellele see on uus.

Kas EA4 on täiuslik lamp? Eks viriseda võiba alati... Näiteks meeldinuks mulle, kui lampil oleks mõni nurk, mis takistaks teda veeremast tasasel pinnal. Pildistamisel oli tükk tegu, et lampi paigale saada nõnda, et see kaadrist minema ei veereks. Samuti võiks EA4-l olla ka nn "kuuvalgusrežiim", praegune madalaim tase 65 lm on tubaseks kasutamiseks natukene liiga palju jms. Kokkuvõttes on aga tegu õnnestunud ja asjaliku lambiga, mille õige koht on välisukse kõrval esikukapil, kust seda on hea kohe kaasa haarata kui selline vajadus peaks tekkima. :up
  • Mis meeldis:
    - lambi kompaktsus ja koostekvaliteet;
    - varlgusvihu kuju ja ulatus.

    Nii ja naa
    - võibolla oleks kaks juhtnuppu isegi parem lahendus olnud, kuid ka ühe nupuga saavad asjad aetud, kui sellega harjuda;
    - kinnastes kasutamise hõlbustamiseks võiks juhtnupp korpusest selgemini eristuda.
    - ideaalis võiks lambil olla ka ultramadal "kuuvalgusrežiim".

    Ei meeldinud
    - lamp on siledal pinnal aldis veerema.
Pilt

***
Ülevaate kirjutamiseks laenas lambi Eesti Nitecore esindaja taskulambid.eu
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Kasutaja avatar
Lauri_L
Aktivist
Postitusi: 87
Liitunud: 16 Veebr 2013, 21:27
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Nitecore EA4 ülevaade

Postitus Postitas Lauri_L »

:up Järjekordne 5+ ülevaade.

Mõne inimese kirjutamisoskus teeb lausa kadedaks :lol:

Paar küsimust juurde...

Praeguse musta ja suhteliselt sombuse ilma kohta oled saanud väga tõetruud välisfotod. Kui saladus pole, mis säri ja katiku kiirust kasutasid? Hea oleks, kui saaks tulevikus ka ise enam-vähem samu näitajaid kasutada, et fotod oleksid võrreldavad. Internet on pungil ülesäritatud beamshot'idest ja mesijutust. Sinu fotodest on palju enam kasu.

Vaatasin, et kasutad AA Eneloop akusid, ilmselt 2000mAh. Kuna ise pole neid kasutanud, siis kuulan maad, et kas on ka väärt akud? Plaanis tootevalikusse sisse võtta, kuid nüüd ei tea, kas võimsa taskulambi jaoks oleks sobivam 2000mAh või 2550mAh Eneloop XX? Tavaline "valge" eneloop lubab pisut väiksemat isetühjenemisnäitajat (mis taskulambi puhul vast nii määrav polegi) ning 1800 :shock: laadimistsüklit. XX aga seevastu suuremat mahutavust, kuid 500 laadimistsüklit. Nüüd nagu kits kahe heinakuhja vahel, sest kogemused puuduvad... Targemat infot ei saanud kahjuks ka ametlikult maaletoojalt Eestis.
Nitecore ja Armytek taskulampide ametlik maaletooja http://www.taskulambid.eu
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1553
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Nitecore EA4 ülevaade

Postitus Postitas Delta »

Tänud... 8-)

Eks see säri-ava valik sõltub ka konkreetsest aparaadist ja kui valgusjõulise objektiiviga on tegemist. Ise kasutasin vanemat Canon PowerShot A630 kompaktkaamerat, millel on käsiseadete võimalus. Avaga oli lihtne, selle seadsin maksimumi peale. Õige säri leidmiseks istusin aga esmalt maha ja tulistasin kogu skaala otsast lõpuni läbi ja pärast hindasin, milline kombinatsioon andis kõige loomutruuma tulemuse. Seejärel sai tükk aega ilma passitud ja lõpuks kui kõik asjaolud klappisid (vihma ei sadanud, tuul ei möllanud ning isegi kuu piilus aeg-ajalt pilvede vahelt), siis tegin kahe enim sobinud seadega pildid ära.

Konkreetsel seerial kasutasin ava 2,8 ning säri 6 ja 8 sekundit, ISO fikseerisin 100 peal. Ülevaatesse valisin 8 sekundi pildid, kuna tundusid natukene adekvaatsemad. Pildistasin statiivilt ja päästmine käis viitpäästikuga, et elimineerida võimalikke käevärinaid.

Mis eneloopidesse puutub, siis mina olen oma 2000 mAh akudega rahul. Valisin eneloopid mõned aastad tagasi just sellepärast, kuna neile lubati tavaakudest paremat külmakindlust ja isetühjenemise kaitset. Siiani pole olnud põhjust otsust kahetseda, lambid on kestnud talvel väljas toimetades üsna samaväärselt suvistele oludele... Mis puutub 2000 vs XX versiooni, siis ainukeseks lahenduseks on võtta lattu mõlemad :mrgreen: XX versiooniga mul kogemus puudub, samas kui peaks valima emma kumma vahel, siis ilmselt jääksin 2000 mAh akude juurde. Need on turul ennast tõestanud, hind on pisut parem ning kindlust lisab ka suurem laadimistsüklite arv. :up
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta