***
EKS sai tellitud eBayst ning saabumine võttis aega ca 4 nädalat. Maksumus jäi napilt alla 20 euro (saatmine oli hinna sees) ja nii ei lisandunud ka minegid EL impordiga kaasnevaid makse
Komplekt saabus viisakas pappkarbis.

Asjad ei olnud visatud lahtiselt karpi, vaid kenasti pakendatud penoplastis asuvatesse pesadesse.

Kaasas oli ka juhend, mis minu üllatuseks sisaldas isegi ingliskeelset (või vähemalt inglise keelt meenutavat) osa.


Karbi sisu on näha alljärgneval pildil. Lisaks teritajale ja luiskudele saab ostuga kaasa sinise rätiku, markeri ja õli-/ veepudeli.

Luiske oli kaasas neli, karedusega 180, 400, 800 ja 1500. Tehasest tulid need muidugi puhastena.


Luisud ise olid suht korralikud: tasased (ei olnud laines) ning enam-vähem ühe paksusega. Kui nüüd viriseda, siis mõnesse nurka ei olnud liimi jagund ja seetõttu mõni serv natukene "naeratas". Samas on tegu pigem kosmeetilise veaga, mis reaalset kasutamist ei sega.

Teritaja raam on kokkupanduna suhteliselt kompaktne.

Esimesed jalad käivad liigendiga ja tööasendisse saamiseks tuleb need lihtsalt välja keerata. Noa selg toetatakse teritamisel valgele ribale, metallikarva plaadi kõrgus on näpukruviga reguleeritav.

Kui tagumine osa toetub iminappadele, siis esijalgade all on libisemise vältimiseks plastist-silikoonist padjakesed. Peab ütlema, et konstruktsioon ise on igati soliidne ja korralik. Seda hirmu, et asi kasutamisel koost laguneks, ei ole.

Kokkupanduna näeb töövalmis komplekt välja selline.

Luisk kinnitatkse juhtvarda küljes olevate pesade vahele.

Kinnitamine-lahtivõtmine käib juhtvarda peaosa keeramisega.

***
Et pilt liiga ilus ei oleks, siis olgu ära toodud ka mõned kohad, mis paratamatul hiina koopiatega kaasas käivad.
Esimeseks puuduseks on iminapad. Ma ei tea, kas asi on selles, et need olid litsutud tranpsordi ajaks lapikuks või lihtsalt nende kvaliteedis, aga need ei toimi. Pildile vaadates on selge ka miks see nii on.

Tegemist ei ole ühekordse veaga, sama probleemi on märkinud ka teised kasutajad, mistõttu see ei tulnud üllatusena. Praktikas seisis teritaja ka ilma nappadeta kenasti paigal, seega otseselt nende mittetoimimine mind ei seganud. Teoorias peaks mõnest pudipadipoest saama osta suvaised iminapad asemele. Või kes kasutab teritajat statsionaarsena, võib jalad kruvida ka laua/ aluse külge.
Teiseks ja märksa tõsisemaks puuduseks on "loominguline" lähenemine kraadimärgistele. Mingist ühtlasest sammust pole siin juttugi.

Teisalt pole ka see puudus märkimisväärne, kuna tehasemarkeringud on nii või teisiti informatiivsed. Reaalsuses tuleb lähtuda noa enda teritusnurgast, asendist alusel, luisu paksusest jms.
Kolmandaks puudujäägiks oli juhtvarda kõrguse fikseerimiseks kasutatava näpukruvi kinnitus. Õigemini selle puudumine.


Kuigi teisalt võib olla asi peabki selline olema.

***
Mõned mõtted veel:
Koopia vs originaal
Algsest hinnavahest oli juba juttu, aga kas see vahe ka ennast õigustab? Tõenäoliselt jääb EKS luiskude kvaliteet originaalile alla. Samas kui osta originaali luisud eraldi juurde, siis maksaksid need umbes 75 eurot. Seega EKS + originaali luisud jääks ikkagi kaks korda odavamaks lahenduseks kui oleks kohe orginaali ostmine (200+ eurot).
Sisuliselt tuleks originaali puhul maksta 125+ eurot lihtsalt raami eest

EKS vs EKS Professional
Lisaks tavalisele EKS-ile pakuvad hiinlased ka EKS Professionali, mis peaks olema Edge Pro Professionali kloon. Peamine erinevus EKS ja EKS Pro vahel on see, et raam toetub ühele suurele iminapaga kuuljalale ning raam ise on natukene laiem (ala kuhu teritamisel noa toetad).
Praktikas on EKS Pro kasutajad kurtnud aga seda, et kuuljala tõttu ei ole süsteem nii stabiilne kui tavaline EKS. Teiseks on enamik pidanud kuuljala kinnituskruvi välja vahetama, kuna algse kvaliteet on kehva. Ning viimase puudusena nimetatakse seda, et kui EKS kokkupanek-lahtivõtmine võtab aega mõnikümmend sekundit, siis EKS pro puhul läheb oluliselt kauem, lisaks on see kuuljala pidev kokku-lahtikruvimine äärmiselt tüütu.