Kuuli optimaalne suudmekiirus...

Üldine jutt õhkrelvadest ja seonduvast
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1529
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Kuuli optimaalne suudmekiirus...

Postitus Postitas Delta »

Kes on lugenud lombitaguseid foorumeid, teab kindlasti Harryt Austraaliast. Tema leivanumbriks on laskmine suurtele kaugustele (75-100+ m) ja ilmselt seetõttu on ta ka palju aega pühendanud kõikvõimalikule eksperimenteerimisele kuulide, suudmekiiruste jms ehk kõigele, mis võib mõjutada õhkrelva täpsust tavapärasest pikematel distantsidel.

Kui eellaetavate optimeerimine kiiruse-laskude arvu osas on vana teema, siis tegelikult on kiiruse nimelisel mündil veel paar külge: kiirus, mida konkreetne raud armastab ning kiirus, mis töötab konkreetse kuuliga kõige paremini. Raud vs suudmekiirus teema on viimasel ajal olnud fookuses nt FX pehme vindiga (smooth twist) raudade puhul, kus kasutajad on leidnud, et pehme vint soosib kõrgemaid suudmekiiruseid ja suuremaid kaliibreid. Küll on vähem räägitud (või lihtsalt mulle vähem silma jäänud) kuulide ja suudmekiiruse vahelisest seosest.

Too sama Harry on nt JSB osas oma testides leidnud, et kõige paremini töötavad need sõltumata kaliibrist ja kaalust vahemikus 870-890 fps ehk 265-271 m/s. Tõsi, seda pikematel distantsidel. Nt 30-40 m kaugusel asuvate märkide osas ei pidavat suurt vahet olema, kas suudmekiirus on 220 või 300 m/s. Huvitava tähelepanekuna on ta veel välja toonud sellegi, et tuule mõju kuulile on suurem suudmekiiruste puhul, mis jäävad alla 243 m/s ja üle 280 m/s. Oma testide tulemusi on ta presenteerinud varemgi, piisab kui tema nimi otsingusse toksida ja lugemist jätkub pikemaks.

Sarnaseid tähelepanekuid on teinud teisedki, kus mõni kehvaks peetud kuul üllatas suudmekiiruse muutumisel oluliselt paranenud tulemustega.

Kuna siin on kasutajaid, kes armastavad ekperimenteerida või tegelevad ka võistlemisega, siis kas keegi siinsetest on eksperimenteerinud kuuli ja suudmekiiruse vahelise seose otsimisega? Või oskab välja tuua teisi sarnaseid teste/ uuringuid/ kogemusi...
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta