Relvasedust tahetakse muuta

Kõik see, mis mujale ei sobi, kuid väärib kajastamist
Vasta
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1547
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas Delta »

Siseministeerium on algatanud revlaseaduse muutmise eelnõu: http://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/d ... 5dbe3ec6e1

Õhkrelvade kallale õnneks seekord ei minda, kuid tsiviilina relvaomamine tehakse oluliselt raskemaks. Nimelt tahetakse enesekaitse eesmärgil lubada ainult ÜHTE tulirelva. Huvitav, mis relv see küll oleks, mis kataks kõik potentsiaalsed olukorrad? Tõsi, sportlase või jahimehena võid omada ka mitut. Aga kas see on siis lahendus, kui pead sportlaseks-jahimeheks hakkama? Kui ei hakka, lähevad asjad sundmüüki... Teiseks suuremaks uuenduseks kavandatakse kohustuslikku laskekatset relvaloa uuendamisel. Sellest nõuet võib mõneti isegi mõista, kuna nagu iga asi, siis tahab ka laskmine harjutamist.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas linni »

Ei saa aru, mida nad piiramisega saavutada püüavad. Islamiterrorist tuleb ikka oma kalassiga, mitte ei tule minult laenama.

Lasketestist relvaloa vahetamisel: kas lubavad enda relva kasutada või tuleb nende makarovist lasta? Viimane oli suht logu ja tuima päästikuga. Eksamil ei saanud pooled märklehele pihtagi. Ilmselt päästiku tõttu.
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas linni »

Pole seadusemuudatusi veel läbi lugenud, aga nagu ajakirjandusest on läbi käinud, siis tahetakse relvaeksam viia ainult riigikeelseks.
Mida tervitan palavalt - käisin kaks korda eksamil (esimene kord põrusin teooriaga) ja julgelt pool rahvast oli võõrkeelsed. Milleks venelastele massrelvastumine? Riigijulgeoleku seisukohalt õige samm.
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1547
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas Delta »

Nagu aru saan, siis see on see punkt, millega muudatusi avalikkusele "müüakse". See ühe relva piirang on seal kahjuks siiski sees. Lühirefereering suurematest muudatustest IPSC foorumist:
Peamised muudatused:

- enesekaitserelvi 1 tk per face;
- enesekaitserelv võib olla kas püstol või revolver;
- padruneid spordirelva kohta 1000 tk aga mitte rohkem kui 3000 tk üldse kokku;
- relvaeksam ainult eesti keeles;
- üleliigsed enesekaitserelvad tuleb kas ümber vormistada (kui oled sportlane või jahimees) või müüa enne loa lõppemist. Loa lõppemisel peab relva politseisse hoiule viima;
- spordi- ja jahirelvade arvu ning liiki ei piirata;
- relvaloa vahetamisel ei pea pilti enam viima vaid see võetakse andmebaasist kui selleks loa annad;
- torketääk muutub lubatuks;
- ambude tõmbejõu piirang kaob ära;
- enesekaitserelva loa vahetamisel pead tegema laskekatse, et tõestada oskuste olemasolu;
- pead esitama esmaabikoolituse läbimise tõendi.
Eks muidugi ole tegemist alles eelnõuga, mis saadeti kooskõlastamiseks, st sellele saavad teised ministeeriumid teha parandusi ja ettepanekuid. Kuid erilisi lootusi sellelele panna vist ei maksa. Eestis pole ka sellist relvaomanike katusorganisatsiooni, kes suudaks mingit tõsisemat diskussiooni antud teemal tekitada.

Üks teemakohane sõnavõtt: https://lasemaha.wordpress.com/2015/12/ ... uotsuseta/

Teemad mujalt:
- IPSC foorumis: http://foorum.ipsc.ee/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=3120
- Militaar.net: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.ph ... 80#p445580
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas linni »

_ pead esitama esmaabikoolituse läbimise tõendi.

No tere talv.
Eksamil pead seda nii ehk naa teadma. Kellegi lellepoja koolitusfirmale vaja garanteeritud käivet tekitada?

Täpsustus.
Tuleb läbida 16 tunnine koolitus. Mis ei muuda asja olemust.
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1547
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas Delta »

Nii, vähemalt sellisel kujul seda eelnõud vastu ei võeta, samas mingid muudatused ilmselt siiski tulevad...

http://pluss.postimees.ee/3460749/mitme ... du-ei-tule

Allärgnev tekst pärineb siit ja peaks kajastama selle artikli sisu.
Spoiler: näita
Relvaomanikud on nördinud. Värske seaduseelnõu piiraks enesekaitseks lubatud tulirelvade arvu edaspidi üheni, kohustades 2600 inimest oma muud tuleriistad maha müüma. Kannataks ka laskesportlased. Siseministri juhitud töögrupp otsustaski eile, et loobub plaanist.

Tõenäosus, et mullu detsembri keskel valminud mahukast relvaseaduste muutmise paketist kujuneb pühade aja suurimaid tüliõunu, polnud kuigi suur. Määrab ju eelnõu turvalisemad reeglid näiteks relvalubade taotlemisele ja lapib koguni kaua kestnud vastuolu põhiseadusega.

Relvaomanike ja laskesportlaste sõnul võinukski eelnõule aplodeerida, kui poleks kaht seadusepügalat, mille puhul vaated lausa kuristikuna lahku lähevad.

Esimene säte paneks päitsed pähe eraisikute relvaomamisele. Kui seni võis Eestis relvaeksami läbinud ja loa omandanud inimene soetada enesekaitse eesmärgil kuitahes palju tulirelvi, siis tulevikus saaks tal sel eesmärgil registris olla vaid üks. Seegi käsitulirelv, sest sileraudsed ning vintpüssid keelataks.

Põhjuseks ohuhinnang

Muudatuse taga on politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning kaitsepolitsei hiljutised ohuhinnangud. Nende sisu detailideni ei avaldata, kuid peamine põhjus on püüd vähendada relvade koondumist, sattumist valede isikute kätte ja kadumist. Tõepoolest, viimase viie aastaga on Eestis kaotatud uskumatud 626 relva.

Eestis on selleks soodus pinnas, sest jõukus on kasvanud. Eelnõu koostajad väidavad, et enese ja vara kaitseks ostetavate ja registreeritavate tsiviilrelvade ajend pole sageli enam ohu tõrjumine, vaid omaniku relvahobi. Näiteks Eesti rekordimees on enesekaitseks kokku ostnud 19 relva.

Kui ühe relva nõue rakenduks, oleksid eelnõu seletuskirja kohaselt 2645 relvaomanikku kohustatud enne relvaloa aegumist ülejäänud relvad maha müüma.

Muudatuse vastaste esindajad, Taktikalise Laskmise Keskuse eksperdid Tõnu Adrik ja Martin Bahovski ütlevad, et nõue on absurdne. See eiravat täielikult asjaolu, et ühe relvaga ei saa inimene end kaitsta kõigis oludes. Näiteks relv, mida kanda riiete all, pole kuigi tõhus vara kaitseks kaugelt distantsilt, metslooma rünnaku korral või ka sõjaolukorras.

«Kui ma lähen näiteks Alutagusele matkama ja siis emakaru seal vastu tuleb, siis taskupüstoliga ei ole midagi teha. Selleks peab olema oluliselt võimsam püstol,» ütles Bahovski. Kui riik sunnib relvaomanikke valima vaid ühte relva, kannatab sellest tema sõnul ka territoriaalkaitse sõjaolukorras.

«Seega oleks mõistlik, kui üldse enesekaitserelvade arvu piirata, tõmmata see piir viie relva kanti,» lisas Adrik. Liiatigi kannaksid relvaomanikud sundmüügi puhul rahalist kahju. Keskmiselt algab ühe relva hind 550 eurost ja võib ulatuda 1500–2200 euroni vintpüsside eest, sundmüügist seda raha aga tagasi ei teeni.

Teine probleemne säte puudutab laskesporti. Nimelt on eelnõu koostajad ohuhinnangute põhjal leidnud, et senine luba omada laskesportlasel iga relva kohta koduses relvakapis tuhandet padrunit on ebamõistlikult suur. Uus lagi peaks olema 3000 padrunit, olemata sellest, kas sportlasel on kolm või kümme relva.

Nn practical-laskmises, millega tegeleb Eestis ligi 700 inimest, kulub aga ainuüksi ühel treeningul korraga umbes 200–300 padrunit. Kui vaadata keskmise huviga sportlast, läheb neil aastas treeningutele suurusjärgus 10 000 – 12 000 padrunit, lisaks pea sama palju võistlustele. Bahovski kalkuleerib, et kui riik keelab moona hulgihankimise, tähendab see sportlastele padrunite hinna tõusu vähemalt poole võrra.

Eile minister Hanno Pevkuri osavõtul toimunud kohtumisel nentis ministeerium, et on valmis protesti tekitanud seadusepunkte leevendama.

«Võib-olla oli mõnigi meede üle vindi. Võib üsna julgelt öelda, et sellisel kujul see eelnõu kindlasti oma menetlusteed ei jätka,» tunnistas siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüt.

Keeldumine keeruline

Asekantsler tunnistas, et ilmselt ei tule seadusse piirangut, mitu relva võib relvaloa omanik enese kaitseks osta ja registreerida. Küll aga tuleb kehtestada reeglid sellele, millise ala esindajad ja mis põhjusel võiksid enamal arvul enesekaitserelvi omada.

«Praeguse seadusega on olnud juhtumeid, kus inimene on läinud järjekordset relvaluba taotlema ja politsei on keeldunud, sest ei näe alust. Inimene on kaevanud keeldumise kohtusse ja on saanud õiguse, sest ei ole alust keelduda,» meenutas Küüt.

Probleem on tõsine. Postimehele teadaolevalt on üks relvalimiidi ajendeid julgeolekuasutuste tähelepanek, et liberaalset seadust võib ära kasutada nn teine kolonn – näiteks kodakondsuseta isikud –, kes loa olemasolu toel relvaarsenali täiendavad.

«Meie eesmärk on tagada julgeolekut ja kui oht on selles, et Eesti vastu vaenulikult meelestatud inimestel on võimalus relvaseaduse järgi seaduslikult relvastuda, siis peame seda ära hoidma,» ütleb Küüt. «Tõsi, eelnõuga läks vint teise äärmusse. Nüüd tuleb leida kesktee.»

Kuid kes ikkagi on need inimesed, kes Eesti tsiviilrelvaomanike edetabelisse kuuluvad?

Postimehega suhelnud 50ndates eluaastates Taivo (nimi turvakaalutlustel muudetud – toim) on linnamajas elav pereisa. Mees ei kuulu Kaitseliitu ega tööta julgeolekuasutuses. Ometi kuulub ta kümmekonna inimese hulka, kellel PPA tsiviilrelvade registri andmetel on koduses relvakapis seitse tulirelva, püstolitest kuni pumppüssini.

Ka Taivo on relvalimiidi vastu – just ühe relva ebapiisavus sai põhjuseks, miks mees relvi juurde soetas. «Ostsin esimese püstoli 2000. aastatel. Loomulikult oli huvi käia lasketiirus laskmas. Kuna see oli suur püstol, siis oli seda peagi liiga raske kogu aeg kaasas kanda,» meenutab Taivo. «Pidin ostma väiksema. Kui tahtsin eelmist relvapoele maha müüa, pakkusid nad aga võileivahinda.»

Püstol jäi relvakappi alles ja peagi täienes relvakogu pikema toruga tulirelvadega. «Kui läheb sõjaks lahti, siis mul on püss olemas,» ütleb Taivo. Kuidas ka ei vaataks, tuleb Taivol tunnistada, et enesekaitse piirest on relvahobi ammu väljunud. «Nad on ikkagi ajaveetmise asjad. Kui riik kohustaks mind müüma maha kõik relvad peal ühe, peaksin jätma Sig Saueri. Seda ei saa kaasas kanda. Siis kaob see enesekaitse mõte täielikult ära.»
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas linni »

Õnneks läks seekord nii. Jopakas asekantsler võiks oma tühitöö nüüd maksumaksjale kinni maksta ja paari kuu töötasust loobuda.
Samas võiks algatada mingisuguse diskussiooni padrunite arvu osas. Olukord, kus mittesportlane võib hoida vaid 100 padrunit, on veidi ülepingutatud.
100 padrunit tiirus läbi lasta on vähe. Ikka paarisaja kaupa.
Siin võib mõni küsida, miks tiirust juurde ei osta? Paraku on tavaliselt valikus vaid Barnaul moon, mille hülsid on kaetud lakiga ja mida Waltherisse sööta ei tahaks.
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1547
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas Delta »

Miskine Facebook kommuun on tekkinud: Firearms United - Estonia

Lisaks jooksvate arengute kajastamisele esitasid nad ka siseministeeriumile teabenõude eelnõuga seonduva faktoloogia selgitamiseks. Sujuvalt kvalifitseeriti teabenõue ümber selgitustaotluseks, mis vihjab sellele, et neid andmeid (või vähemalt osa neist) valmiskujul ei ole. Igal juhul ootan huviga, mida neile vastatakse.
Küsisime Teabenõudes järgmist infot:

1 peatükk - Seaduslike tulirelvade arv Eestis

2 peatükk – Kadunud relvad
2.1 Omaniku poolt kaotatud relvad
2.2 Omanikult tema tahte vastaselt võetud relvad

3 peatükk – Väärteod seaduslike relvadega
3.1 Relva omaniku poolt seadusliku relvaga sooritatud väärteod
3.2 Relva omanikult tema tahte vastaselt võetud relvaga sooritatud väärteod

4 peatükk – Kuriteod seaduslike relvadega
4.1 Relva omaniku poolt seadusliku relvaga sooritatud kuriteod
4.2 Relva omanikult tema tahte vastaselt võetud relvaga sooritatud kuriteod

5 peatükk – Surmad seadusliku tulirelva läbi
5.1 Tahtlikud tapmised (välja arvatud enesetapud) seadusliku tulirelvaga relva omaniku poolt
5.2 Tahtlikud enesetapud seadusliku tulirelvaga relva omaniku poolt
5.3 Tahtmatud tapmised/õnnetused s.h jahiõnnetused registreeritud tulirelvaga
5.4 Tahtmatud enesetapud/õnnetused s.h. jahiõnnetused registreeritud tulirelvaga

6 peatükk – Surmad ebaseadusliku tulirelva läbi
6.1 Tahtlikud tapmised (välja arvatud enesetapud) ebaseadusliku tulirelvaga
6.2 Tahtlikud enesetapud ebaseadusliku tulirelvaga relva valdaja poolt
6.3 Tahtmatud tapmised/õnnetused ebaseadusliku tulirelvaga
6.4 Tahtmatud enesetapud/õnnetused registreerimata tulirelvaga

Kõigi peatükkide info palusime avaldada aastate kaupa perioodil 2000-2015.
Samuti palusime peatükkide 1-5 vastuste juures eristada info vastavalt relvade kasutusotstarbele: A – jahipidamine; B – sport; C – enese ja vara kaitse; D – kutsealal tegutsemine

Siseministeerium registreeris meie Teabenõude 5. jaanuaril ja saatis selle täitmiseks edasi PPA-le. PPA registreeris meie päringu 6. jaanuaril, kuid kvalifitseeris selle Teabenõudest ümber Selgitustaotluseks (Avaliku Teabe Seadus §23 lg 2 p 5 alusel).

Erinevus Teabenõude ja Selgitustaotluse vahel on selles, et Teabenõudele peab ametiasutus vastama 5 tööpäeva jooksul, Selgitustaotlusele aga 30 kalendripäeva jooksul. Seega hiljemalt 5. veebruaril peaks meil vastus olemas olema.

Huvitav on veel, et Siseministeeriumi koduleht ütleb järgmist:

"Teabenõudega võite küsida dokumenti või teavet, mis on ministeeriumil juba olemas.

Kui soovite ministeeriumilt teavet, mille andmiseks on vaja analüüsida olemasolevat teavet või koguda lisateavet, on tegu selgitustaotlusega."
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
linni
Tõsine huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 16 Aug 2013, 23:25

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas linni »

Väga hea!
Kuidagi reegliks hakkab muidu see muutuma, et ametnik laseb rahvale suure kaarega pähe.
Eilegi oli AK-s lõik, kus Muinsuskaitseameti juht väljendas ennast suht selgesõnaliselt nii: mida see rahvas teab! Mina olen spetsialist ja ütlen, kuidas asjad käivad. Jutt käis Narva linnuse territooriumile planeeritavast juurdeehitisest, mille väljanägemine oli pehmelt öeldes modernne.

Väga hea lugemine:
http://arvamus.postimees.ee/3464119/kai ... akorjamine

Eriti see lõik:
Relvaseaduse muudatuste seletuskiri on üle koormatud riigikohtu lahenditega ning kõige olulisemas muudetavas punktis, mis käsitleb enese ja vara kaitseks registreeritud tulirelvade piirmäära ja liikide sätestamist, on viidatud asjakohatule lahendile. Viidatud on riigikohtu kriminaalkolleegiumi 11.02.1997 lahendile nr 3-1-1-14-97, mille kohaselt väidetavalt tulirelvade piiranguteta omandamine, hoidmine ja kandmine seab reaalsesse ohtu igaühe elu. Avades aga riigikohtu kodulehel vastava riigikohtu lahendi, ei leia sealt eeltoodud põhjendust ega üldse mingit seost tulirelvadega.
Tule taevas appi!
Kasutaja avatar
Delta
Administraator
Postitusi: 1547
Liitunud: 11 Okt 2010, 10:15
Asukoht: Päälinn
Kontakt:

Re: Relvasedust tahetakse muuta

Postitus Postitas Delta »

Delta kirjutas:Miskine Facebook kommuun on tekkinud: Firearms United - Estonia

Lisaks jooksvate arengute kajastamisele esitasid nad ka siseministeeriumile teabenõude eelnõuga seonduva faktoloogia selgitamiseks. Sujuvalt kvalifitseeriti teabenõue ümber selgitustaotluseks, mis vihjab sellele, et neid andmeid (või vähemalt osa neist) valmiskujul ei ole. Igal juhul ootan huviga, mida neile vastatakse.
https://www.facebook.com/firearmsunited ... =1&theater

Mida oligi tarvis tõestada ehk andmeid suudeti esitada vaid osaliselt, mis näitab selgelt toonase eelnõu ettevalmistamise taset...
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
Vasta